kangren.gen.tr https://www.kangren.gen.tr Kangren, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kangren.gen.tr Sat, 26 Mar 2016 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kangren Hastalığı https://www.kangren.gen.tr/kangren-hastaligi.html Sat, 08 Dec 2018 00:28:22 +0000 Kangren hastalığı, kan dolaşımında büyük ölçüde azalma ya da bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalığına kangren denir. Daha çok ayak parmakları, el parmakları ve bacaklarda meydana gelen kangren kas ve iç Kangren hastalığı, kan dolaşımında büyük ölçüde azalma ya da bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalığına kangren denir. Daha çok ayak parmakları, el parmakları ve bacaklarda meydana gelen kangren kas ve iç organlarda da görülebilir. Diyabet hastalığı ve damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalıklarda kangren gelişme riski oldukça yüksektir. Kangren oluştuğu zaman genelde cerrahiyle kangrenli bölge tedavi edilir. Cerrahiden sonraki iyileşme süreci kangrenin boyuna göre farklılık gösterir.

Kangren hastalığı belirtileri

 • Kangren deride iltihap ve hasarla kendini gösterebilir.
 • Kangren aniden bölgede renk değişimiyle ortaya çıkmaz. Başlangıç aşamasında bölgede bulunan tüyler dökülmeye başlar. Zamanla bölgede ısı kaybı yaşanır ve ciltte hissizlik oluşur.
 • Kangren oluşan bölge sinirlerinde his kaybı olur.
 • Kangrenli bölgede renk soluklaşarak morarır. Devamında bölge kararır.
 • Bölgede uyuşukluk ve uyuşukluğu takip eden ağrı yaşanır.
 • Yaralı bölgede kötü kokulu akıntı olur.
 • Ağrıyla beraber yüksek ateş görülebilir.
 • Kangrenli bölgeyle sağlıklı bölge arasında keskin bir çizgi olur.

Kangren hastalığı nedenleri

 • Kan dolaşımıyla birlikte vücut hücrelerine oksijenin yanı sıra, beslenmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri için besinler ve proteinler iletilir. Kan akımı yetersiz olduğunda hücreler yeteri kadar beslenemeyerek sağlığını yitirerek ölmeye başlar. Kangren bu nedenle meydana gelebilir.
 • Bağırsak düğümlenmesi ve fıtık gibi hastalıklar da kangrene yol açabilir. Apandisit akut olarak seyrediyorsa devamından kangren gelişebilir.
 • Raynaud hastalığı olarak tanımlanan sinir sistemi hastalığında elleri besleyen atardamarlarda uzun süre geçmeyen kasılmalar yaşanabilir. Bu kasılmalar için gerekli önlem alınmazsa ve devamlı tekrarlarsa ufak kangren odakları meydana gelebilir.
 • Uzun süre devam eden ve atlatılamayan enfeksiyon geliştiği bölgedeki hücrelerin ölümüne sebep olarak kangrene dönüşebilir.
 • Aşırı ve uzun süre sigara kullanımına bağlı gelişen hastalıklar, şeker hastalığı, alınan darbe, damar hastalıkları, dokularda donma olması gibi daha birçok neden kangrene yol açabilir.

Kangren hastalığı çeşitleri

Kangren HastalığıKuru kangren: Daha çok kan damarlarında farklı hastalıklar gözlemlenen kişilerde rastlanılan bir kangren türüdür. Kuru kangren deride kahverengi, koyu mavi ya da siyah gibi renk değişimine yol açar.

Yaş kangren: Yaş kangrende etkilenen dokuda enfeksiyon gelişebilir. Yaş kangren daha çok ciddi bir yanık ya da diyabet hastalığında oluşan bir yaralanma sonrası ortaya çıkar. Bölgede şişlik, iltihap ve ıslak bir görünüm oluşur. Yaş kangren için zaman kaybedilmeden tedavi olunmalıdır, aksi halde hızlı bir şekilde yayılım gösterebilir.

Gazlı kangren: Daha çok kas dokularını etkileyen bir kangren çeşididir. İlk başlarda deri rengi aynı olsa da zamanla deride soluklaşma, kızarma ve morarma fark edilir. Deride etkilenen bölge baloncuklu ya da süngerimsi bir hal alır. Bölgeye elle baskı uygulandığında çıtırtı sesi duyulur. Bu ses kangrenli bölgedeki dokunun içinde bulunan gazdan dolayı çıkar. Gaz bölgedeki bakteriler nedeniyle oluşur. Bakteri nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonun neden olduğu zehirler gaz oluşumuna yola açar.

İç kangren: İç organlardan birinde ya da daha fazlasında kan akışı gelişmediğinde ortaya çıkan bir kangren türüdür. Bağırsak düğümlenmesinde düğümlenen bölgede kan dolaşımı bozulabilir ya da tamamen kesilebilir. Bu gibi durumda erken tedavi olunmadığında kangren ölümcül bir hal alabilir.

Kangren hastalığı tedavisi

Kangren gelişen dokunun tedavi edilmesi günümüzde mümkün değildir. Ancak tedaviyle kangrenin yayılması önlenebilir.

Cerrahi müdahale: Kangren gelişen ölü doku c]]> Ayakta Kangren https://www.kangren.gen.tr/ayakta-kangren.html Sat, 08 Dec 2018 18:43:48 +0000 Ayakta kangren, eski zamanlarda olduğu kadar olmasa bile birçok insanda günümüzde de meydana gelen bir durumdur. Aslında kangren sorununa günümüzde de hızlı bir şekilde müdahale edilememektedir. Fakat günümüzde kangren sorunu i Ayakta kangren, eski zamanlarda olduğu kadar olmasa bile birçok insanda günümüzde de meydana gelen bir durumdur. Aslında kangren sorununa günümüzde de hızlı bir şekilde müdahale edilememektedir. Fakat günümüzde kangren sorunu için önceden önlemler alınarak bu sorunlar azaltılmıştır. Ayakta kangren, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Birçok zaman insanlarda bulunan ciddi hastalıklar nedeniyle oluşan bu durum bazen de kişilerin giydiği ayakkabılar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İnsan bedeninde bulunan tüm dokular, canlı kalabilmek için kana ihtiyaç duyar. Bu dokular içerisinde ayağında çok büyük bir yeri vardır. Ayaklarda yeterli olan kan dolaşımı sağlanamadığında direk olarak kangren problemi ortaya çıkmaktadır. Kangren problemi genellikle iki, üç gün içerisinde meydana gelmektedir. Ayakta kangren, her hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın, ayaklardaki kan dolaşımının bozulmasına ve buna bağlı olarak dokuların ölmesiyle oluşmaktadır. Ayakta kangren sorunun oluşmasına neden olan bazı durumlar vardır. Bu durumlar için önceden önlem alınmasıyla çok ciddi bir şekilde problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için kangren şüphesi olan kişilerin acilen doktora giderek bu önlemleri almaları gerekmektedir. 


Ayakta KangrenAyakta kangren nedenleri:
 • İnsanlarda çok sık karşılaşılan durumlardan biri olan damar sertleşmesi durumunda kangren problemleri çok yaşanmaktadır. Özellikle ayakların üzerine sürekli olarak basılması nedeniyle ayan bölgesinde kangren meydana gelebilir. Bunun için damar sertleşmesi acilen tedavi edilmesi gereken bir durum olarak görülmelidir. 
 • Bunun yanı sıra aşırı kolesterol sorunu olan insanlarda kangren çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum özellikle ileri yaştaki insanlarda görüldüğü için gençlerde bu nedene bağlı olarak ayakta kangren vakası çok görülmez. 
 • İnsanlarda bacaklara ya da ayaklara alınan darbelerden dolayı meydan gelen dolaşım bozuklukları, çok kısa bir süre içerisinde kişilerde kangren probleminin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle alınan darbelerden sonra kesinlikle kişilerin iyi bir şekilde incelenmesi gerekir. 
 • Ayakkabı ve kullanılan çorapların aşırı dar olması durumunda da ayakta kangren sorunlarının oluşması mümkündür. Ayakta kangren problemi, bu nedenden dolayı oluşmuşsa genellikle kısmı olarak tedavi edilebilir.
Ayakta kangren sorunu olan insanlarda illaki ayak bölgesinde bir sorun olmaz. Bazen insanlarda bel bölgesinden ayaklara giden damarlarda oluşan sorunlar da ayaklarda kansızlığa ve buna bağlı olarak oluşan kangrene neden olabilir. Ayakta kangren sorununda birçok belirti birkaç saat önceden kendisini göstermektedir. Bunlar;

Ayakta kangrenin en büyük belirtisi ayaklarda öncelikle soğumaların görülmesidir. Kangren olacak kişilerin ayakları oldukça soğuk olur. Buralarda dolaşımın yapılmaması nedeniyle hücreler ölür ve bu durum dokunun zarar görmesine neden olur. Bunun yanında görülen bir diğer belirti ise ayaklarda bulunan kasların ağrımasıdır. Kasların çok şiddetli ağrımasıyla birlikte görülen soğukluk, ayakta kangren belirtileri arasında önem taşımaktadır. Bunun yanında son belirti ise kangrenin başlamasına kalan zamanın son aşamasıdır. Yani damarları son derece küçük olan baş parmakların morarmasıdır. Morarma ilk olarak baş parmaktan başlar ve hızlı bir şekilde diğer parmaklara geçer. Kısa bir süre sonra kangren ayağı kaplar. 

Tedavisi: Ayakta kangren tedavisi, kesinlikle aksatılmaması gereken bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durumların bazıların ayağın kesilmesi gerekebilir. Eğer ayakta bulunan dokuların tümü yeniden onarılamayacak hale gelmişse kesim işlemi yapılır. Eğer dokular tam olarak ölmemişse başta ilaç tedavisi yapılır ve sonraki aşamalarda gerekirse cerrahi operasyonlar yapılır. 
]]>
Kangren Belirtileri https://www.kangren.gen.tr/kangren-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 19:03:59 +0000 Kangren Belirtileri, Kangren vücutta bölgesel olarak damarların görevini yerine getirememesi sonucunda, o bölgeye kan akışının olmamasından kaynaklı bölgesel cansızlaşma dır. Kangren çeşitleri üç başlık altında toplanmakt Kangren Belirtileri, Kangren vücutta bölgesel olarak damarların görevini yerine getirememesi sonucunda, o bölgeye kan akışının olmamasından kaynaklı bölgesel cansızlaşma dır. Kangren çeşitleri üç başlık altında toplanmaktadır. Bunlar tıp edebiyatında moist gangrene (ıslak kangren), dry gangrene (kuru kangren), gaseous gangrene (gazlı kangren) olarak geçmektedir. Islak kangren, kuru kangrenin iltihaplanmış biçimidir. Dokular kan dolaşımının yokluğu nedeniyle yeterince beslenememiş, akabinde mikrop kapmıştır. Bu rahatsızlığa daha çok diyabet hastaları maruz kalmaktadırlar çünkü diyabet hastaları enfeksiyona daha yatkındırlar. 
Bu damar hastalığı birçok organda görülebilmektedir. Genelde bacaklarda, kollarda, apandisitte, ince bağırsaklarda rastlanılmaktadır. Çok nadir de olsa erkek cinsel organını ve safra kesesinde görülmektedir.

Kuru Kangren; Kan damarlarının daralması veya tıkanmasına bağlı olarak bir organ veya dokuya yetersiz kan gelmesi ya da yerel kansızlık sonucu irin yapıcı bakterilerin olmaması yüzünden, nekrotik dokunun suyunu kaybederek kurumasıyla oluşan kangren. Kuru kangren genelde donmalarda, zehirlenmelerde, kulak kepçesi, bacak ve kollarda görülmektedir.

Islak Kangren; Yaralanmalarda zarar gören kan damarları besledikleri bölgelere kan akışının aniden kesilmesine neden olur. Korumasız kalan bölge bakteri işgaline uğrar ve bunun sonucu oluşan iltihaplı kangren ıslak kangren olarak tanımlanır. Bu yaralanmalar trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları, yanık ve kesici alet yaralanması sonucu gibi travmatik yaralanmalar sebebiyle gelişebilmektedir. Çok nadirde olsa ameliyatlarda da karşılaşılmaktadır.

Kangren BelirtileriGazlı Kangren; Zedelenen bir doku çevresinde başlayıp bağ dokusuna ve kaslara hızla yayılan oksijensiz yaşayabilen bakterilerin yol açtığı kangren türüdür. Daha çok kalın bağırsaklarda görülür. Gazlı kangren, dokuların zedelenmesi ve toprakla kirlenmesinin kolay olduğu savaş ortamlarında yaygındır. Yaralanma sonucunda bazı hücrelerin ölmesi bakteriler için gerekli besin kaynağını oluşturur. Diğer taraftan kan damarlarının hasar görmesi sporların etkin organizmalar haline gelmesi elverişli oksijensiz ortamı yaratır. Çoğu zaman stafilokok gibi oksijen kullanan bakteriler le birlikte bulunabilirler ve bunlar oksijeni tüketerek, oksijensiz yaşayan clostridiumların çoğalmasını sağlarlar.

Belirtileri ve Tehlikeleri; Bacak atardamarlarında hastalık varsa kangren kendiliğinden ortay çıkar. Genellikle deride hafif enfeksiyonla ya da zedelenme ile kendini gösterir. Kangren başlangıcında deri kızararak parlak bir görünüm almaya başlar. Bu bölgeye dokunulduğunda beyazlaşır ve yeniden pembeleşeceğine bir kaç saniye beyaz kalır ardından solar, önce koyu kırmızı, sonra mor daha sonra da siyaha yakın bir renge dönüşür. Bacaktaki ciddi damar hastalıklarında, ilk önce enfeksiyonlar oluşur. Kangren ileri safhalarda ortaya çıkar. Bu durumda kan akışının zayıf olaması nedeniyle de iltihapla savaşacak akyuvarların azlığına sebep olmaktadır.

Tedavisi ve Korunma; Kangren bir kez oluştu mu, bölgede durağan olan kan akışını canlandırmak ve durumu tersine çevirmek mümkün olamamaktadır. Ya kangrenli alanın kuru kangren ise kuruyup düşmesi beklenir (mumyalaşma diye bilinir) ya da ağrıyı durdurmak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ilgili bölge kesilir. Sigara içenlerde ciddi atardamar hastalıkları, içmeyenlere oranla daha sık görülmektedir. İlk belirtisi olan baldır ağrıları, sigaranın bırakılması için bir işarettir. Ciddi atardamar rahatsızlığı olanlar ayak sağlığı uzmanlarına görünmelidirler ve evde manikür, pedikür yapmamalıdırlar, küçük bir kesik bile kangrene yol açabilmektedir.
]]>
Kangren Tedavisi https://www.kangren.gen.tr/kangren-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 13:39:37 +0000 Kangren Tedavisi, Öncelikle kangren çok tehlikeli bir hastalık türüdür. İnsan vücudunda özellikle el, el parmakları, kol, ayaklarda ve ayak parmaklarında görülen canlı dokunun ölümü ile ortaya çıkan bir hastalıktır aynı Kangren Tedavisi, Öncelikle kangren çok tehlikeli bir hastalık türüdür. İnsan vücudunda özellikle el, el parmakları, kol, ayaklarda ve ayak parmaklarında görülen canlı dokunun ölümü ile ortaya çıkan bir hastalıktır aynı zamanda bu uvuzlar da oluşup vücudun diğer organ ve kas yapılarında zarar veren bir hastalık olarak bilinir. Çeşitli yaralanmalar, kapılan enfeksiyonlar ve hastalıklar sonucunda vücut dolaşım sisteminin kan akışının kesilmesi ile oluşan durumdur. Kangren hastalığı acil tıbbi operasyon gerektiren bir durumdur. Farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar kuru kangren, ıslak kangren ve iç kangren olarak bilinmektedir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi kangrende de erken tedavi işe yaramaktadır. Fakat kangrenli bölgede eğer enfeksiyon oluşmuş ise uzuv kayıpları ve hatta ölümler bile görülebilmektedir. Tedaviye ne kadar erken başlanır ise kurtulma şansı o kadar fazladır. 

Kangren oluşmuş ise tekrar normale dönülmesi imkansızdır. Bu gibi durumlarda çekilen ağrı ve acıyı dindirmek ve iltihabın diğer organlara yayılmasını önlemek için kangrenli bölge alınmalıdır. Kangren bir damar rahatsızlığı olduğu düşünülürse sigara içenlerde görülme olasılığı içmeyenlere nazaran daha fazladır. Yani sigara içenler risk altında olanlardır. Kangren belirtileri görülmesi durumunda kişinin eğer sigara içiyor ise acilen bırakması ve hemen uzman hekime başvurması gerekmektedir. Dolaşım sisteminde kan akışını etkileyen her durum kangren riskini artırmaktadır. Özellikle damak çeperlerinde kolesterol birikmesi sonucu bacak ve kalp damarlarını olumsuz etkiler. Bacaklarda baldır kaslarında ağrılar görülmesi bu ağrıların istirahat edince geçmesi ilk belirtiler arasındadır. Dokularda cansızlık oluşması ve uvuzlarda soğuklukların oluşması kangren belirtileri arasındadır. Kangren çeşitleri olarak; Kuru kangren, Islak kangren, İç kangren bulunur.

Kangren TedavisiKangren Tedavisi
Kangren tedavisinde öncelikle çok erken müdahale gerektirmektedir. Tedavide hastalık bölgesinde bulunan ölü dokunu alınması, neden olan durumların ortadan kaldırılması ve bölgenin enfeksiyondan temizlenmesi ve önlenmesi gerekmektedir. Kangrenle oluşan enfeksiyon diğer organlara nüfus etmemesi için cerrahi operasyon ile alınmalıdır. İleri safalar da ise kangrenden etkilenen uzvun kesilmesi gerekebilmektedir. Oksijen tedavisi uygulanır. Kangrenli bölgede kan akışını normale döndürülmesi için Bypass ve anjiyoplasti ameliyatları yapılmalıdır. Kanda pıhtı oluşmaması da önemli olduğundan gerekli ilaçlar ile tedaviye destek verilmelidir.
]]>
Tırnak Batması Kangren https://www.kangren.gen.tr/tirnak-batmasi-kangren.html Sun, 09 Dec 2018 20:54:25 +0000 Tırnak Batması Kangren, Tırnak batması hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Tırnak batması el ve ayak tırnaklarında görülse de, ayak tırnağında daha fazla olur. Bunun nedeni en başta yanlış ayakkabı seçi Tırnak Batması Kangren, Tırnak batması hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Tırnak batması el ve ayak tırnaklarında görülse de, ayak tırnağında daha fazla olur. Bunun nedeni en başta yanlış ayakkabı seçiminden olur. Dar ve topuklu ayakkabı giymek daha da çok etkiler. Bir de yanlış tırnak kesiminden olur. 

Tırnak batması oldukça rahatsız edici ve ağrılı bir durumdur. Kendini şiddetli ağrılar, şişme ve kızarıklık ile belli eder. Bazen tırnak batması yanında bir çok ciddi hastalıklar taşır. Bunun için oldukça dikkat etmemiz gerekir. Tırnak batması değilmi nede olsa geçer dememeli tırnak batmasını önleyici şeyler yapmalıyız. Tırnak batması bazen kangrene yol açar, şimdi bunun nasıl olduğunu ve nasıl önlemler alacağımızı öğrenelim. Çünkü vücudumuzun her noktası bizim için çok önemlidir.

Tırnak Batması KangrenTırnak batmasından neden kangren olur: Tırnak batması tırnağın ete batması ile olur. Bu durum bir çok kişide görülen bir durumdur. Parmağın kenarının kızarması ve şişmesi ile başlar. Daha sonra ise ağrılar başlar. Bu durum tedbir alınmadıkça ilerlemeye başlar. Ayakkabı giyemez, hatta belli bir zamandan sonra terlik bile giyemez duruma gelir. Tırnak kenarlarında kanama başlar, şişme meydana gelir. Bu şişmenin nedeni ise iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma ilerledikçe enfeksiyona yol açar ve kemiğe kadar nüfuz eder. Bu durumda tırnak batan bölgede kan dolaşımı bozularak kangren oluşmaya başlayabilir. Özellikle şeker hastalarının çok dikkat etmesi gerekir. Kangren olduktan sonra kan akışını canlandırmak mümkün değildir. Ya enfeksiyon oluşan yerin kendi kendine kuruması beklenir ya da cerrahi operasyon geçirmesi gerekebilir.

Tırnak batmasından oluşan kangren iki çeşittir. İltihapsız olanına kuru kangren denir. Bunun tedaviye cevabı vardır, tekrar sağlığına kavuşulabilir. İkinci olanı ise yaş kangren, yani iltihaplı olanıdır. Bunun tedavisi zordur, kişi kolay kolay iyileşmez ve bu durum bazı kişilerde kangren olan kişinin parmağının kesilmesine bile yol açar.
]]>
Kuru Kangren Tedavisi https://www.kangren.gen.tr/kuru-kangren-tedavisi.html Mon, 10 Dec 2018 03:51:23 +0000 Kuru Kangren Tedavisi, İltihaplı olmayan kangren kuru kangren olarak adlandırılır.Vücutta bulanan bütün dokular sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan oksijen ve besini kan dolaşım sisteminden alırlar. Kan damarlarını tıkaya Kuru Kangren Tedavisi, İltihaplı olmayan kangren kuru kangren olarak adlandırılır.Vücutta bulanan bütün dokular sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan oksijen ve besini kan dolaşım sisteminden alırlar. Kan damarlarını tıkayan ve kan akışını azaltan her şey kuru kangrene yol açabilir. 

Kuru Kangren Nedenleri Nelerdir
Atardamar hastalıklarının en çok görüleni damar sertliği olarak bilinir. Genel olarak damar da kolesterol birikmesiyle oluşur ve bacak ve kalp atardamarlarını etkiler. Sigar şeker hastalığı bunlar damar sertliğinde oldukça fazla etki gösterir. Ayaklarda soğukluk hissedilir ancak bunun geçmesi dinlenmeye bağlıdır. Yalnız tekrar yorulma ve ayakta kalma durumunda kalırsa kişi  o zaman tekrar yenilenir. Baldırda ağrı hissedilir. Özellikle sigara kullanan kişilerde ayakta bacakta ağrılar başlar daha sonra kılcal damarlar ortaya çıkar rengi mor olarak bilinir hastalık ilerledikçe ise kangrene dönüşür. Bu nedenle ayağını kaybeden kişiler de görülmüştür. En çok yaygın olarak ayak parmaklarından da başladığı bilinir. Kangren soğukta donma bacaklarda yaralanma gibi nedenlerden dolayı kan dolaşımının yavaşlaması ile de görülebilir. 

Kuru Kangren TedavisiKuru Kangren Belirtileri Ve Tedavisi
İnsan vücudunda kangren başladıktan sonra bu durumu bitirmek ve ya yavaşlatmak olanaksızdır diyebiliriz. Ağrının azalması için yada tamamen bitmesi için iki seçenek vardır ya ağrı ve iltihaplı bölge kesilir yada kangrenin kendiliğinden kuruyup düşmesi beklenir.Tabi bu kesilme yöntemi kuru kangren ise uygulanır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sigara içen kişilerde içmeyenlere göre bu hastalık daha sık  görülür ve ilk belirti olan baldır ağrıması sigara bırakılması için bir işarettir. İltihaplı kangren hastalığına yaş kangren adı verilir. Küçük  bir kesik bile kangren hastalığına yol açabilir bu nedenle evde pedikür bile yapılması önerilmez. 
]]>
Kangren https://www.kangren.gen.tr/kangren.html Mon, 10 Dec 2018 17:45:54 +0000 Kangren, insanlarda ve diğer bazı canlılarda dokuların kendisini besleyen damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak görevini yapamamasıdır. Herhangi bir dokunun beslenmesine yardımcı olan damarın tamamen görevini yapamaması du Kangren, insanlarda ve diğer bazı canlılarda dokuların kendisini besleyen damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak görevini yapamamasıdır. Herhangi bir dokunun beslenmesine yardımcı olan damarın tamamen görevini yapamaması durumunda kısa bir süre içerisinde kangren problemi ortaya çıkmaktadır. Aslında kangren, kuru kangren ve yaş kangren olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. 

Kuru kangren: Genellikle kangren olmuş olan dokuların aşırı siyah bir renk almasıyla ayırt edilmektedir. Bu kangren türünde, hasta olmuş doku, son derece olumsuz bir şekilde etkilenerek kurumuştur. Bu kuruluğuyla sanki bir mumya derisi gibi gibi bir görüntüsü vardır. Bu tip kangrenler, genellikle atardamarların tamamen tıkalı olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu damarlardan azda olsa kan geçmemesi, dokuların ölmesine ve yavaş yavaş kurumasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda tedavi mümkün olmadığı gibi ölü dokuların kişiye zarar vermemesi için bölgenin kesilmesi gerekebilir. Aksi durumlarda sorun diğer bölgelere doğru yayılarak kişinin hayatını kaybetmesine bile neden olabilir. 

Yaş kangren: Yaş kangren sorununda genellikle dokulara giden kan azalır ve tamamen kesilmez. Bu sorunun bulunduğu kişilerde dokular ölmese bile aşırı bir şekilde mikrop kapar ve diğer enfeksiyonlara maruz kalır. Bu durumlar genellikle şeker hastalarında çok karşılaşılmaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında kangren sorunu yaş ya da kuru fark etmeden damar bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kangren sorununda problemin üstüne bir de enfeksiyonlar eklenince sağlam olan dokularda da şişme durumlar meydana gelebilmektedir. Kangrenli uzuv yaş kangren de kızarır ve su dolu kesecikler meydana getirir. Bu durumda da birçok zararlı madde kana karışarak kişinin kangren yüzünden zarar görmesine neden olur. 

Kangren problemi, insan vücudunda tüm dokularda görülebilecek bir durumdur. Bu nedenle sadece birkaç dokuyla sınırlandırmak yanlış olacaktır. Fakat insan vücudunda bacaklar, apandisit ve ince bağırsakta çok sık bir şekilde kangren durumları meydana gelir. Fakat nadiren de olsa bile erkeklerde testisler ve erkek cinsel organında meydana gelmektedir. Bu durumların yanında belirtmek isterim ki kangren problemine neden olan birçok neden vardır. Bu nedenler;
 • İnsanlarda herhangi bir uzva giden atardamarlardan birinin tıkanması durumunda kangren problemi çok kısa bir sürede ortaya çıkmaktadır. Özellikle bacaklara ve kollara giden atardamarlardaki bozulmalar bir gecede kangrene neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kangren meydana gelirken bölgede şişmeler meydana gelirken aynı zamanda şiddetli ağrılarda ortaya çıkabilir. 
 • Bazı insanlarda kalp hastalıkları çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Bunlardan biri de kangrendir. Kalbin herhangi bir hastalığı nedeniyle tüm dokulara ulaşacak bir şekilde kan pompalayamaması nedeniyle kangren meydana gelebilir. Bu gibi durumlara emboli adı verilmektedir. 
 • İnsanların birçoğunda görülen şeker hastalığında atardamarlar bozularak zarar görür. Bu durumlarda kangren ortaya çıkabilir. Genellikle şeker hastalarının ayak baş parmaklarında meydana gelir. 
 • Herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan kemik kırıkları ya da alınan darbeler direk olarak kangrene neden olabilir. Bu nedenle meydana gelen düşmelerde ya da alınan darbelerde bölgenin çok iyi incelenmesi gerekir. Bu gibi durumlar aniden ortaya çıktığı için erkenden müdahale çok önemlidir. 
 • Son olarak belirmek isterim ki insanlarda aşı sigara içilmesi ve aşırı alkol tüketilmesi durumunda kangren meydana gelebilir. Genellikle bu nedene bağlı olarak oluşan problemlerde küçük uzuvlar sorun olur. 
KangrenTedavi: Kangren olan bölgelerde diğer dokuların durumuna bakılarak tedaviler yapılmaktadır. Eğer komşu dokular durumdan aşırı bir şekilde etkilenmemişse ilaç tedavileri ve dolaşım bozukluğu tedavileriyle]]> Kangren Almanca https://www.kangren.gen.tr/kangren-almanca.html Tue, 11 Dec 2018 06:34:02 +0000 Kangren Almanca, Kangren kelimesinin kökenine baktığımızda  doku çürümesi doku sönmesi olarak geçmektedir. Kangren Almanca karşılığı ise gangran (das gangran) olarak geçmektedir. Bu kelimeyi pek çoğumuz kangr Kangren Almanca, Kangren kelimesinin kökenine baktığımızda  doku çürümesi doku sönmesi olarak geçmektedir. Kangren Almanca karşılığı ise gangran (das gangran) olarak geçmektedir. Bu kelimeyi pek çoğumuz kangren oldum, yüzüğüm parmağımızı sıktı, kangren olacak gibi günlük hayatta da kullanırız. 

Kangren AlmancaKangren Nasıl Oluşur

Bu rahatsızlığın tıp olarak açıklamasına baktığımızda ise, dokuların aşırı sıkması ve ya sıkıştırılması durumunda kanı ileten damarlardan iletinin alınamaması dolayısıyla işlevini yitirmesi anlamına gelmektedir. Kuru ve yaş olarak isimlendirilen bu kangrende bölge simsiyah bir hal almış ve canlı bölgeyle arasında çok net bir ayrım söz konusu ise, bu bölgede kuru kangren söz konusudur. Fakat kısa süreli ve yarı fonksiyonel durumdaysa bölge buna da yaş kangren denir. Yaş kangrenin tedavisi biraz daha imkanlar dahilinde olmaktadır. 
]]>