Ayakta Kangren Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayakta Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta kangren, eski zamanlarda olduğu kadar olmasa bile birçok insanda günümüzde de meydana gelen bir durumdur. Aslında kangren sorununa günümüzde de hızlı bir şekilde müdahale edilememektedir. Fakat günümüzde kangren sorunu için önceden önlemler alınarak bu sorunlar azaltılmıştır. Ayakta kangren, çok sık karşılaşılan bir durumdur. Birçok zaman insanlarda bulunan ciddi hastalıklar nedeniyle oluşan bu durum bazen de kişilerin giydiği ayakkabılar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İnsan bedeninde bulunan tüm dokular, canlı kalabilmek için kana ihtiyaç duyar. Bu dokular içerisinde ayağında çok büyük bir yeri vardır. Ayaklarda yeterli olan kan dolaşımı sağlanamadığında direk olarak kangren problemi ortaya çıkmaktadır. Kangren problemi genellikle iki, üç gün içerisinde meydana gelmektedir. Ayakta kangren, herhangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın, ayaklardaki kan dolaşımının bozulmasına ve buna bağlı olarak dokuların ölmesiyle oluşmaktadır. Ayakta kangren sorunun oluşmasına neden olan bazı durumlar vardır. Bu durumlar için önceden önlem alınmasıyla çok ciddi bir şekilde problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için kangren şüphesi olan kişilerin acilen doktora giderek bu önlemleri almaları gerekmektedir.

Ayakta kangren neden olur?
  • İnsanlarda çok sık karşılaşılan durumlardan biri olan damar sertleşmesi durumunda kangren problemleri çok yaşanmaktadır. Özellikle ayakların üzerine sürekli olarak basılması nedeniyle ayan bölgesinde kangren meydana gelebilir. Bunun için damar sertleşmesi acilen tedavi edilmesi gereken bir durum olarak görülmelidir.
  • Bunun yanı sıra aşırı kolesterol sorunu olan insanlarda kangren çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum özellikle ileri yaştaki insanlarda görüldüğü için gençlerde bu nedene bağlı olarak ayakta kangren vakası çok görülmez.
  • İnsanlarda bacaklara ya da ayaklara alınan darbelerden dolayı meydan gelen dolaşım bozuklukları, çok kısa bir süre içerisinde kişilerde kangren probleminin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle alınan darbelerden sonra kesinlikle kişilerin iyi bir şekilde incelenmesi gerekir.
  • Ayakkabı ve kullanılan çorapların aşırı dar olması durumunda da ayakta kangren sorunlarının oluşması mümkündür. Ayakta kangren problemi, bu nedenden dolayı oluşmuşsa genellikle kısmı olarak tedavi edilebilir.
Ayakta kangren sorunu olan insanlarda illaki ayak bölgesinde bir sorun olmaz. Bazen insanlarda bel bölgesinden ayaklara giden damarlarda oluşan sorunlar da ayaklarda kansızlığa ve buna bağlı olarak oluşan kangrene neden olabilir. Ayakta kangren sorununda birçok belirti birkaç saat önceden kendisini göstermektedir. Bunlar;

Ayakta kangrenin en büyük belirtisi ayaklarda öncelikle soğumaların görülmesidir. Kangren olacak kişilerin ayakları oldukça soğuk olur. Buralarda dolaşımın yapılmaması nedeniyle hücreler ölür ve bu durum dokunun zarar görmesine neden olur. Bunun yanında görülen bir diğer belirti ise ayaklarda bulunan kasların ağrımasıdır. Kasların çok şiddetli ağrımasıyla birlikte görülen soğukluk, ayakta kangren belirtileri arasında önem taşımaktadır. Bunun yanında son belirti ise kangrenin başlamasına kalan zamanın son aşamasıdır. Yani damarları son derece küçük olan baş parmakların morarmasıdır. Morarma ilk olarak baş parmaktan başlar ve hızlı bir şekilde diğer parmaklara geçer. Kısa bir süre sonra kangren ayağı kaplar.

Tedavisi: Ayakta kangren tedavisi, kesinlikle aksatılmaması gereken bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durumların bazıların ayağın kesilmesi gerekebilir. Eğer ayakta bulunan dokuların tümü yeniden onarılamayacak hale gelmişse kesim işlemi yapılır. Eğer dokular tam olarak ölmemişse başta ilaç tedavisi yapılır ve sonraki aşamalarda gerekirse cerrahi operasyonlar yapılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kangren Almanca Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kangren Almanca Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Belirtileri ve Tedavisi