Tırnak Batması Kangren Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tırnak Batması Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Kangren, Tırnak batması hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Tırnak batması el ve ayak tırnaklarında görülse de ayak tırnağında daha fazla olur. Bunun nedeni en başta yanlış ayakkabı seçiminden olur. Dar ve topuklu ayakkabı giymek daha da çok etkiler. Bir de yanlış tırnak kesiminden olur.

Tırnak batması oldukça rahatsız edici ve ağrılı bir durumdur. Kendini şiddetli ağrılar, şişme ve kızarıklık ile belli eder. Bazen tırnak batması yanında birçok ciddi hastalıklar taşır. Bunun için oldukça dikkat etmemiz gerekir. Tırnak batması değilmi ne de olsa geçer dememeli tırnak batmasını önleyici şeyler yapmalıyız. Tırnak batması bazen kangrene yol açar, şimdi bunun nasıl olduğunu ve nasıl önlemler alacağımızı öğrenelim. Çünkü vücudumuzun her noktası bizim için çok önemlidir.

Tırnak batmasından neden kangren olur: Tırnak batması tırnağın ete batması ile olur. Bu durum birçok kişide görülen bir durumdur. Parmağın kenarının kızarması ve şişmesi ile başlar. Daha sonra ise ağrılar başlar. Bu durum tedbir alınmadıkça ilerlemeye başlar. Ayakkabı giyemez, hatta belli bir zamandan sonra terlik bile giyemez duruma gelir. Tırnak kenarlarında kanama başlar, şişme meydana gelir. Bu şişmenin nedeni ise iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma ilerledikçe enfeksiyona yol açar ve kemiğe kadar nüfuz eder. Bu durumda tırnak batan bölgede kan dolaşımı bozularak kangren oluşmaya başlayabilir. Özellikle şeker hastalarının çok dikkat etmesi gerekir. Kangren olduktan sonra kan akışını canlandırmak mümkün değildir. Ya enfeksiyon oluşan yerin kendi kendine kuruması beklenir ya da cerrahi operasyon geçirmesi gerekebilir.

Tırnak batmasından oluşan kangren iki çeşittir. İltihapsız olanına kuru kangren denir. Bunun tedaviye cevabı vardır, tekrar sağlığına kavuşulabilir. İkinci olanı ise yaş kangren, yani iltihaplı olanıdır. Bunun tedavisi zordur, kişi kolay kolay iyileşmez ve bu durum bazı kişilerde kangren olan kişinin parmağının kesilmesine bile yol açar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayakta Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Belirtileri ve Tedavisi

Kangren Tedavisi

Kangren Tedavisi